The best Side of Badanie oct

Zasada działania: OCT wykorzystuje falę świetlną o krótkiej długości fali (zakres widma światła bliskiego podczerwieni) do uzyskiwania wysokiej rozdzielczości obrazów tkanek.

Podsumowując, badanie OCT jest bezinwazyjną i bezpieczną procedurą diagnostyczną, pozwalającą na dokładne określenie stanu siatkówki i nerwu wzrokowego.

Badanie diagnostyczne OCT prowadzone jest z użyciem tomografu optycznego z trójwymiarowym obrazowaniem (np. RTVue-a hundred amerykańskiej firmy Optovue lub OCT 3D 2000 japońskiej firmy Topcon).

W jego przebiegu dochodzi do powstania zmian chorobowych w siatkówce, przede wszystkim druzów i przegrupowań barwnika. Badanie OCT sprawdza się przede wszystkim jako metoda kontrolna w wypadku wysiękowej postaci AMD, wymagającej zastosowania terapii doszklistkowej, która musi być prowadzona do końca życia pacjenta.

Przed badaniem OCT oka nie trzeba specjalnie Badanie oct się przygotowywać. Zaleca się jedynie zaniechanie stosowania zwykłych kropel do oczu przed badaniem, ponieważ mogą one wpłynąć na wynik badania.

Podczas badania wykorzystywana jest koherentna wiązka światła, powodująca zwiększenie rozdzielczości obrazu. Fenomen tej metody polega na tym, że jest ona niezwykle precyzyjna, ale do tego też całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Zatem nie ma też konieczności stosowania angiografii, gdzie trzeba podać pacjentowi dożylnie kontrast.

OCT jest to specjalistyczne badanie polegające na wykorzystaniu promienia świetlnego i zaawansowanej techniki jego analizy do obrazowania i pomiaru tkanek oka. Tomograf pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych przekrojów oka. Obrazy te umożliwiają odpowiednio wyszkolonemu okuliście ocenę tkanek oka tak jakby oglądał je pod mikroskopem.

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych sort tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami.

Badanie OCT oka umożliwia uzyskanie bardzo szczegółowych informacji o strukturach oka. Dzięki niemu można dokładnie określić grubość i strukturę każdej z warstw siatkówki, a także stwierdzić jej sposób ukrwienia.

Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Badanie Angio-OCT jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. W przypadku dzieci uzależnione jest od współpracy dziecka w trakcie badania z osobą wykonującą.

Optyczna tomografia koherencyjna (OCT – z ang. Optical Koherence Tomography) jest technologią odbioru i przetwarzania sygnału optycznego z wykorzystaniem spójnej (koherentnej) wiązki światła o długości fali zbliżonej do podczerwieni, która pozwala tworzyć obrazy trójwymiarowe o mikronowej rozdzielczości, zbliżonej do obrazów uzyskiwanych przy użyciu niewielkiej mocy mikroskopu.

cukrzycowym obrzęku plamki wynikającym z uszkodzenia naczyń i gromadzenia się płynu w środkowej części siatkówki. OCT daje także możliwość stwierdzenia obrzęku plamki występującego z innych przyczyn, odkrycia otworu w plamce żółtej, a także centralnej retinopatii surowiczej (CRS) związanej z surowiczym ograniczonym odwarstwieniu siatkówki, dającego efekt zamglenia lub pogorszenia się ostrości widzenia. Badanie OCT ma także ogromne znaczenie diagnostyczne w przypadku jaskry, dzięki analizie tarczy nerwu wzrokowego i otaczających go neuronów.

Inne choroby siatkówki, w przypadku których należy wykonać badanie OCT to centralna retinopatia surowicza, retinopatia cukrzycowa, czy dystrofie siatkówki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *